ضرورت جبران خسارت زیست محیطی آلودگی های نفتی در خلیج فارس

امروزه خلیج فارس با آلودگی های نفتی متعددی مواجهه می گردد و سالانه تخلیه نفت و سایر مشتقات نفتی در این اکوسیستم ارزشمند به دلایل مختلف بر تنوع زیستی غنی خلیج فارس تاثیرات نامطلوبی دارد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این خصوص می گوید: خلیج فارس یکی از اکوسیستم های کلان است که دارای غنا و تنوع زیستی ارزشمندی است و هر گونه تغییر در شرایط زیستگاهی این اکوسیستم آسیب هایی را به آن وارد می کند.

فرهاد قلی نژاد می افزاید: آلودگی های نفتی ناشی از سوانح و حوادث و یا نشت و تخلیه مشتقات نفتی در خلیج فارس یکی از منابع مختلف و آلاینده های مهم این اکوسیستم است که هر ساله خسارت های فراوانی را به محیط زیست خلیج فارس وارد می نماید.

این مسئول بیان کرد: نمونه این خسارت ها حوادث نفتی در اطراف جزیره خارگ است که در روزهای اخیر موجب آلودگی سواحل این جزیره شده است. بنابراین ضمن اقدام در جهت پاکسازی سواحل و دریا توسط ارگان های متولی، جبران خسارت وارده به محیط زیست و بازسازی اکوسیستم ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر خسارت های وارده را برآورد و آن را از عاملین آلوده کننده مطالبه خواهد کرد و البته راهکارهای پیشگیری از حوادث باید توسط شرکت های نفتی با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز و با اولویت اعمال گردد.

گفتنی است عملیات پاکسازی سواحل جزیره خارگ که از زیستگاه های آبسنگ های مرجانی است در روزهای اخیر توسط ارگان های متولی با جدیت در حال انجام است.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/98070503447/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *